Jak dobierać kable światłowodowe?

"Każdy kabel ma dwa końce, a od Ciebie zależy czy będą świecić czy też rdzewieć"

Decydując się na budowę nowej lub rozbudowę już istniejącej sieci komputerowej (LAN), sieci telewizji kablowej (CaTV), sieci telefonicznej, sieci MAN lub WAN, nie jeden z nas staje przed wyborem, jakie medium wykorzystać? Światłowód czy miedź? Jeżeli światłowód to, jaki? Ile kosztuje? Jak to działa? Jaki typ wybrać? Światłowód to nie wszystko? Co jeszcze? Kto mi to zrobi? Pytania się mnożą, a odpowiedzi brak, ktoś pomoże, ale za ile? Nowa technologia zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji i przyswajania coraz większej ilości informacji, myślimy, szukamy i w końcu w większości przypadków decydujemy się na starą technologię, bo tak będzie bezpieczniej i pewnie taniej. Nic bardziej mylnego, życie pokazało, że inwestowanie w naukę i najnowsze rozwiązania techniki w dziedzinie optotelekomunikacji przynosi długo terminowe korzyści.

Zdjęcie 1. Światłowodowy kabel wewnętrzny Breakout

Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości związane z niepewnością i strachem, jaki nas ogarnia, kiedy mamy podjąć decyzje postanowiliśmy przybliżyć Państwu tą technologie na produktach firmy BELDEN z USA, firmy, której kable światłowodowe są wysoko cenione i stosowane we wszystkich krajach Europy i wielu krajach Naszego Globu. W Polsce są układane od wielu lat i niezawodnie nam służą. Oglądając telewizję, dzwoniąc do znajomych, korzystając z Internetu wielu z Nas jest przekonanych, że łączymy się kablami miedzianymi i to w kilku przypadkach jest prawda, lecz w większości to tylko złudzenie. Końcówka, do której jesteśmy wpięci jest ciągle miedziana, natomiast kable w szkielecie sieci już dawno została wymieniona na światłowodowe bądź będą wymieniane w niedalekiej przyszłości, warto to wiedzieć i już dzisiaj się przygotować. Warto wiedzieć jak wyprzedzić konkurencję i zaskoczyć swoich klientów:

  • wysokim poziomem świadczonych usług,
  • bardzo szybkim łączem internetowym,
  • doskonałej jakości obrazem,
  • świadczeniem wielu usług multimedialnych.

To wszystko można osiągnąć w jednym kablu, kablu światłowodowym.
Dzięki tym kablom Nasze życie nabrało szybkości. Robimy wszystko szybciej dzięki temu, że mamy większy dostęp do informacji w krótszym czasie. Stajemy się bardziej wydajni, przez co przyczyniamy się do postępu.

Pierwszą i podstawową sprawą przy doborze kabla jest odpowiedź na pytanie gdzie go będziemy instalować, w budynku? W budynku i pomiędzy budynkami? Tylko pomiędzy budynkami? Dzielnicami? Miastami? Państwami? Skąd to pytanie? Już wyjaśniamy. Kable światłowodowe dzielimy na trzy podstawowe grupy:

  • Światłowodowe kable wewnętrzne (Zdjęcie 1.),
  • Światłowodowe kable uniwersalne (wewnętrzno/zewnętrzne) (Zdjęcie 2.),
  • Światłowodowe kable zewnętrzne (Zdjęcie 3.).

Zdjęcie 2. Centralna Luźna Tuba, Uniwersalny (płaszcz LSNH) BELDEN

Decydując się na zastosowanie kabli światłowodowych wewnątrz budynków musimy sprawdzić czy spełniają wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ogólnie mówiąc czy podczas pożaru nie będą wydzielać szkodliwego dla człowieka dymu i nie będą przenosiły płomieni, tzw. LSZH (Low Smoke Zero Halogen), czyli niepalna powłoka zewnętrzna kabla nie zawiera szkodliwych dla zdrowia halogenów. Firma BRUGG wyszła naprzeciw użytkownikom i stworzyła rodzinne kabli wewnętrznych (wewnątrz budynkowych), począwszy od kabli Stacyjnych (Patchcordowych), przez Mini-Breakout i Breakout, kable te są niepalne i bezdymne, charakteryzują się dużą giętkością i małym promieniem gięcia już od 20mm, co jest bardzo korzystne podczas układania kabli w korytarzach mając wiele zakrętów do pokonania, doskonale spełniają wszystkie wymaganie stawiane przez normy Polskie i Światowe. Kiedy pole naszego działania powiększa się poza obszar jednego budynku i zostaliśmy zmuszeni do połączenia przynajmniej dwóch sąsiadujących za sobą bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kabli wewnętrzno/zewnętrznych. Rodzina kabli uniwersalnych przeznaczona do stosowanych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Charakteryzują się niepalną i bezhalogenową powłoką LSNH, dużą giętkością i małym promieniem gięcia już od 25mm są zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci do środka oraz posiadają dużą siłę ciągnienia, do 8440 N, co jest ważne podczas wciągania kabla do kanalizacji teletechnicznej na zewnątrz. Stosujemy je w przypadkach, kiedy prowadzimy kabel po budynku i musimy wyjść na zewnątrz aby podłączyć inny budynek. Dzięki tym kablom możemy sporo zaoszczędzić gdyż nie musimy inwestować w osprzęt do połączenia kabla wewnętrznego z zewnętrznym.


Zdjęcie 3. Centralna Luźna Tuba, Zewnętrzny (Płaszcz PE) BELDEN

Taka wygoda niestety za dużo kosztuje w przypadku większych odległości między budynkami gdyż kable uniwersalne posiadają powłokę LSNH i przez to są droższe od kabli typowo zewnętrznych ze zwykłą powłoką PE. Dlatego należy dobrze skalkulować, do którego momentu opłacalne jest stosowanie kabla uniwersalnego. Stwierdzimy, że koszty zainstalowania kabla uniwersalnego są już zbyt wysokie to z pomocą przychodzi nam rodzina kabli zewnętrznych. Kable te stosujemy wyłącznie na zewnątrz do połączeń między budynkowych. Charakteryzują się dużą wytrzymałością poprzeczną do 150 N/cm, co jest ważne gdyż podczas prac instalacyjnych w trudnych warunkach polowych może się zdarzyć, że coś nam upadnie na kabel, bądź dojdzie do zarwania kanalizacji teletechnicznej w wyniku jakiegoś dużego nacisku poprzecznego, nasz kabel nie ulegnie uszkodzeniu. Duża siłą ciągnienia do 8400 N pozwala użyć większej siły podczas wciągania długich odcinków kabli do kanalizacji. Kable posiadają wiele typów zabezpieczeń przed gryzoniami i wilgocią. Szeroki asortyment pozwala dobrać klientowi optymalny kabel do jego potrzeb.

Ten krótki artykuł poświęcony kablom światłowodowym nie jest kompendium wiedz, lecz tylko informacją ogólną. Mamy jednak nadzieje, że pomoże on Państwu w klasyfikowaniu i dobieraniu odpowiednich kabli do potrzeb, a osoby już instalujące i znające doskonale technologie światłowodową przekona do zastosowania w niedalekiej przyszłości kabli światłowodowych firmy BELDEN.

Wszelkie informacje techniczne możecie Państwo uzyskać bezpośredni na stronie internetowej jak również dzwoniąc bezpośrednio do naszej firmy.

mgr inż. Ireneusz Ostojski

Oficjalny dystrybutor

EtherWAN

WIĘCEJ

Oficjalny dystrybutor

BELDEN

WIĘCEJ

NAJNOWSZY KATALOG
PRODUKTÓW

2015/2016

POBIERZ

OGÓLNE WARUNKI
SPRZEDAŻY I DOSTAW

DLL Partners

POBIERZ